A bolygó sarkvidéki régióira jellemző éghajlat nehéz körülményei mindig is extrém kihívást jelentettek a technológia, a tudomány és az emberi tudás számára. Az Északnyugat-Szibériában található oroszországi Jamal-félsziget egy szűk földsáv, amely 700 kilométer hosszan nyúlik be a Kara-tengerbe, vagy méginkább a Jeges-tenger déli részébe. Itt a tundra növényzete uralja a vidéket, melyet számos tó és folyócska tagol, míg a néhány itteni lakos Novij Port városi területein él.
Az Ob-öböl partvidékén található Jamal LNG létesítményt a Renaissance Construction vállalata építette – moduláris építési technológiát felhasználva – nyersanyagok feldolgozása céljából. Óriási területet felölelő projekt ez, melyen földgázkitermelés, cseppfolyósítás és szállításra előkészítés történik. A Dél-Tambejskoje gázmező megközelítőleg 926 milliárd köbméter tartalékot jelent, és a terület éves kitermelési kapacitása körülbelül 16,5 millió tonna. A Jamal LNG létesítményének része számos különböző szállítási infrastruktúra is. Nem messze innen található egy többfunkciós kikötő raktárakkal, mólókkal a cseppfolyós földgáz rakodásához, illetve kiszolgáló és adminisztratív célú épületekkel. Az építészeti projekt kihívásaira válaszul a Jamal LNG vállalata felépítette a Sabetta repülőteret is, a Sabetta Nemzetközi Repülőtér kft. üzemeltetésében, mely cég a JSC Jamal LNG teljes mértékben saját tulajdonú leányvállalata.
A Renaissance Construction – egy török részvénytulajdonban és irányítás alatt lévő vállalat – által ezen a zord és jeges vidéken felépített létesítményekben kifinomult Airtècnics légfüggönyök telepítésére került sor. A projektet oroszországi viszonteladónk, a moszkvai központtal rendelkező Rosenberg Rus LLC rendelte meg. Annak érdekében, hogy megfelelhessenek a kifejezetten zord időjárási feltételeknek, az Airtècnics kiváló légfüggönyöket tervezett és épített, hogy biztosíthassák a kényelmet, a létesítmény belterének fűtését, és védelmét a széltől, fagytól és a hőingadozástól. Elegendő annyit megemlítenünk, hogy a januári átlaghőmérséklet a Jamal-félszigeten –22 °C és –26 °C között van, míg a nyári átlag 4 °C és 10 °C között mozog a déli területeken. Körültekintő elemzés után a megoldást végül tíz darab AKSD 450-4 továbbfejlesztett tengelyirányú ventilátorokkal ellátott Max 5 P légfüggöny, továbbá két darab Atex tengelyirányú ventilátorral felszerelt Max 5 P Atex légfüggöny telepítése jelentette.
A Max légfüggönymodellek az ipari választék nagy teljesítményű tagjai közé tartoznak, kifejezetten a széles kapukhoz tervezve. Coandă-hatású dupla kimenettel rendelkeznek, a légáramlás nagyobb hatótávja és hatékonysága érdekében. Ebben a projektben a P-típus került felhasználásra hőcserélővel szállítva. A rozsdamentes acél hőcserélőt (tekercses) úgy terveztük, hogy a különleges Blygold PoluAl-XT kezelésnek köszönhetően ellenálljon 180 °C-os hőmérsékletnek és 30 bar víznyomásnak is. Ez a kiemelkedő technológia megakadályozza a hőcserélők korrózióját, és szigorú szabályrendszernek megfelelő módon létrehozott burkolat kialakítását jelenti a tekercs felső részén az elemek hatásának kitett fém részeken. Az AKSD tengelyirányú ventilátorok motorja és határolói epoxi-poliészter festést kaptak, míg a két Atex tengelyirányú ventilátorral szerelt légfüggöny műanyagból készült lapátokkal és epoxi-poliészter festett házzal rendelkezik.
Kapcsolódó cikkek: