Köztudott, hogy két egymás mellett lévő nyitott ajtón át, a különböző körülmények között a levegő egymás között cserélhető, mert a fizika törvényei a két oldal közötti hőmérséklet- és nyomáskülönbséget kiegyenlítik.
Alapvetően az ajtókon történi levegőátvitel ennek a 3 tényezőnek köszönhető:
Az UPC (Katalán Politechnikai Egyetem).által kiállított semantikus ábrázolása a légfüggöny teljesítménye főbb paramétereinek
A légfüggöny hatékonysága a teljesítménytényezők optimalizálásától függ.
h = a fúvó hatékony szélessége α = kiáramlási szög U0 = kiáramlási sebesség θ = negatív hatásszög H = nyitási magasság P1 = külső nyomás P2 = belső nyomás |
A legfontosabbak a következők:
A légfúvó turbulenciája: Alacsony turbulencia fúvó sokkal hatékonyabb lesz és energiát takarít meg
Levegősebesség: a levegő sebességének elegendőnek kell lennie az ajtóban
Levegő mennyisége: a szélesebb fúvóka erősebbé teszi a légfüggönyt légáramlás ellen az ajtóban
Kiáramlási szög: a helyzettől függően szerint, ha a fúvók jó felé irányulnak, az növeli az energiamegtakarítást
Ventilátor típus: axiális, tangenciális kerék, centrifugális, stb. A magasabb nyomású ventilátorok magasabb nyomású fúvást hoznak létre, amely messzebbre eljut. Például, ha összehasonlítunk egy tangenciális ventilátorral ellátott légfüggönyet egy centrifugális ventilátorral ellátott légfüggönyrel (azonos légtérfogat), akkor a centrifugáis lventilátorokból jövő áramlat erősebb és nagyobb lesz.
UPC Egyetem légfüggöny tanulmányai bebizonyították, hogy a levegő turbulenciája az egyik legfontosabb paraméter, amely befolyásolja a légáramlás távolságát.
UPC Egyetem ábrája megmutatja a tubulencia viselkedését:
A kimeneti nyílás optimális alakja, a pozíció és a ventilátorok típusa, a lamellák alakja stb. lényegesen befolyásolja a légfúvó teljesítményét.
Légfüggöny kiáramlási szög
Egyetemi tesztek és kutatások mutatják, a kiáramlási szög segít a légfüggöny hatékonyabbá tételében.
Ha olyan tényezők, mint a szél, a hőmérséklet vagy a nyomáskülönbség a külső levegő átjutást eredményezi a belső térbe, akkor a fúvást bizonyos fokig kívülre lehet irányítani.
Ekkor bejárattal szembeni áramlat segít a levegő megtartásában.A fújás pályája parabolikus lesz, de a végén eléri a padlót az ajtóhoz közel. Ha nem tudjuk beállítani a kiáramlási szöget, a levegőt a külső légerők tolják majd be.
Az erők párhuzamos elmélete megmagyarázza, hogyan működnek az erők az ajtóban. Az alábbi ábrák a rögzített lamellákkal ellátott légfüggönyök különbségét mutatják az állíthatóakkal szemben.
Légfüggöny rögzített lamellákkal, kevésbé hatékony(1)
Légfüggöny irányított lamellákkal, sokkal hatékonyabb (2)
(11) Az első, rögzített lamellák, ahol a bejutó levegő sebessége lenyomja a légfüggöny légfúvását, az erők párhuzamosságának köszönhetően befelé irányítják. Ez lehetővé teszi a külső levegő bejutását
(2) A második, állítható lamellák, amikor a levegőfúvó a bejárat felé irányul, akkor a párhuzamos irányú erőkből eredő erő merőleges a padlóra. Ez azt jelenti, hogy a külső levegő nem lép be és a belső levegő nem kerül ki. Emellett a belső hőmérsékletszint is fennmarad.