Az Airtècnics A Katalán Technikai Egyetemmel együttműködve kísérleteztett az R + D + i osztály működésén, hogy légfüggönybe építhesse a legújabb technológiát az optimális teljesítmény és a hatékony működés érdekében.
Az Airtècnicsnek hosszú távú együttműködési kutatási projektje van a hőátadó technológiai központtal.
A légfüggöny teljesítménye a különböző alkalmazások és környező terek energiamegtakarítása és a légbeszívási aránya szempontjából van megítélve.
Az egyetemi munkák matematikai megfogalmazással, numerikus felbontással és a légfüggönyök hő- és tömegátviteli jelenségeinek kísérleti megerősítésén dolgozik.
Illusztratív 3D eredméynek és 2D profilok a bejárati ajtó szélén és közepén |
A CFD (számítási folyadékdinamika) az egyetemi kutatások által hozzá lett illesztve légfüggönyök elemzéséhez. Ezután az eredményeket a saját klímakamra kísérleti eredményeivel igazolják és érvényesítik.
The CFD (computational fluid dynamics) has been adapted to air curtains analysis by university researches. Then the results are verified and validated with experimental results at their own climatic chamber.
Képek az UPC klímakamráról beépített Windbox légfüggönnyel a kísérleti tesztekhez
Ennek az együttműködésnek köszönhetően az Airtècnics képes a légfüggönyök működésének minden helyzetbeni szimulálni. Lehetőség van tehát a légfüggöny és a környezet minden szükséges paraméterének bemutatására, helyzetek elemzésére és a leghatékonyabb légfüggöny kiválasztására.
A vizsgálat során figyelembe vették a belső geometriát, a turbulencia intenzitását, a fújás kiáramlási szögét, a sebességet, a lamellák geometriáját stb.
Azt is ki tudjuk számolni, mennyi az energiamegtakarítása és a CO2-kibocsátás csökkenése egy ajtóra felszerelt hatékony légfüggöny esetén.
A megszerzett ismeretek alkalmazásával az Airtècnics a légfüggöny tudás és technológiájának élvonalában áll.